اپلیکیشن صندوق های خانوداگی

0

اپلیکیشن صندوق های خانوادگی شاید میان همه دسته ها و نام های اپلیکیشن های موبایل عجیب ترین نام باشد. احتمالاً متوجه نشویم چنیین اپلیکیشنی قرار است کدام نیاز ما را برطرف کند. پس بهتر است مرحله به مرحله پیش برویم.

صندوق خانوادگی چیست؟

صندوق خانوادگی یکی از رایج‌ترین نام هایی است که به انواع صندوق های پس انداز گروهی گفته می‌شود. عملکرد این صندوق ها بسیار ساده است. بجای اینکه تنها پس انداز کنیم در کنار هم پس انداز می‌کنیم و از مبلغ جمع شده در کنار اعضای صندوق بهره می‌بریم. صندوق های دورهمی ، صندوق خانگی و صندوق فامیلی اسم‌های دیگر این صندوق ها است. قطعاً می‌دانیم این صندوق ها می‌تواند بین دوستان یا همکاران هم شکل بگیرد. چون این صندوق ها براساس اعتماد متقابل شکل می‌گیرد ابتدا بین اعضای فامیل و نزدیکان به وجود آمده و این نام رویش مانده است. خوب تا اینجا می‌دانیم که اپلیکیشن صندوق خانوادگی جزء اپلیکیشن های مالی محسوب می‌شود.

اپلیکیشن صندوق خانوادگی چه نیازی را برطرف می‌کند؟

مهم ترین دغدغه صندوق های خانوادگی بحث های حسابداری است. از آنجایی که پیگیری و ثبت و نگهداری پرداختی های صندوق کاری زمانبر است بسیاری از مدیران صندوق ها به مشکل حسابداری صندوق برمی‌خورند.

یکی از امکانات اپلیکیشن های صندوق های خانوادگی انجام عملیات حسابداری است. معمولاً این اپلیکیشن ها به دو صورت این کار را انجام می دهند:

۱- ثبت دستی- در این حالت مدیر صندوق می‌تواند مبالغ واریزی را در اپلیکیشن به نام هر عضو ثبت نماید. بدین ترتیب وظیفه دریافت و جمع آوری مبالغ و ثبت واریزی ها به عهده خود مدیر است.

۲- ثبت خودکار- در این روش اعضا با استفاده از درگاه اپلیکیشن پول را به حساب صندوق واریز می‌کنند. این چنین اپلیکیشن می‌تواند مبالغ و پرداخت های موفق را به صورت خودکار برای هر عضو ثبت نماید.

فکر می‌کنم دیگر مشخص است که یک اپلیکیشن صندوق خانوادگی چه کاری برای ما انجام می‌دهد. در حقیقت اصل فعالیت این نوع اپلیکیشن ها، حسابداری است.

امکانات دیگر اپلیکیشن مدیریت صندوق

حسابداری اصلی ترین دغدغه های مدیریت صندوق است اما در کنار این دغدغه، اپلیکیشن ها بقیه چالش های صندوق را هم پوشش می‌دهند.

چالش یادآوری

پرداخت به موقع در صندوق های خانوداگی یکی از وظایف مهم اعضای صندوق است. دیرکرد و بدحسابی به پایداری و اعتبار صندوق لطمه وارد می‌کند. با حجم زیاد دغدغه‌ها و کارهای روزمره طبیعی است واریز به صندوق را فراموش کنیم. معمولاً وظیفه یادآوری و پیگیری واریز اعضا به عهده مدیر است. چند روز قبل از سررسید صندوق و بعد از آن مدیر به صورت پیامکی یا تماس تلفنی به اعضا یادآور می‌شود که سهم یا قسط خود را واریز کنند. چنین مسئولیتی زمان و تمرکز مدیر را می‌گیرد و هزینه تماس‌ها را هم به دوش او می‌اندازد. چنین شرایطی فشار زیادی بر مدیر وارد می‌کند. در اپلیکیشن های مدیریت صندوق، نرم افزار با گرفتن شماره تلفن اعضا پیام یادآوری پرداخت به آن‌ها ارسال می‌شود.

چالش اعلام دیرکرد

امان از تأخیر! وقتی عضوی به هردلیلی در پرداختش دیرکرد دارد حفاظت از صندوق به عهده مدیر است؛ این یعنی باری مضاعف روی دوش مدیر. وقتی این کار به عهده اپلیکیشن ها قرار بگیرد، همه کارها ب صورت خودکار انجام می‌شود. تا روزی که تسویه عضو بدهی خود به صندوق را انجام ندهد، اپلیکیشن به او پیام می‌دهد. در ضمن به محض پرداخت هم پیامی برای مدیر ارسال می‌شود و او را از دغدغه حفظ صندوق رها می‌کند.

چالش اطلاع رسانی به مدیر

در روش‌های سنتی مدیریت صندوق، اعضا باید پرداخت خود را به مدیر اطلاع رسانی کنند. در بسیاری از صندوق ها هم اعضا باید رسید پرداخت را به مدیر تحویل دهند. بدین ترتیب برای ثبت یک واریزی به صندوق مراحل، زمان و هزینه زیادی صرف می‌شود. وقتی عملیات صندوق مثل پرداخت از طریق اپلیکیشن مدیریت صندوق انجام شود، تمام اتفاقات صندوق در لحظه به مدیر اطلاع داده می‌شود.

چالش شفافیت

علاوه بر اینکه اطلاع رسانی به مدیر مهم است، اعضا نیز باید از جریانات صندوق باخبر باشند. مواردی مثل موجودی صندوق یا سوابق پرداخت خود از مواردی است که هر عضو دوست دارد به آن دسترسی داشته باشد. اپلیکیشن های مدیریت صندوق خانوادگی این اجازه را به اعضا می‌دهند که با ورود با شماره خود به برنامه، از تمامی فرایندها خبردار شوند. معمولاً در این اپلیکیشن‌ها به اعضا دسترسی داده می‌شود تا به اطلاعات کلی و اطلاعات سوابق شخصی در اپلیکیشن دسترسی داشته باشند. همچنین بعضی از رویدادهای مهم صندوق به آن‌ها از طریق پیامک اطلاع رسانی می‌شود.

چالش قرعه کشی

دسته ای از صندوق های خانوادگی، صندوق هایی هستند که به قرعه کشی یا دورهمی معروف هستند. در این صندوق‌ها به طور هفتگی یا ماهانه اعضا مبلغی را به عنوان سهم پرداخت می‌کنند. هر بار که تمام اعضا سهم خود را پرداخت کردند قرعه کشی انجام می‌شود و مبلغ موجودی صندوق به عضو برنده می‌رسد. عضو برنده از قرعه کشی های بعدی حذف می‌شود و به همین ترتیب این روند ادامه پیدا می‌کند تا همه برنده شوند.

در این صندوق ها معمولاً یک چالش بزرگ ایجاد می‌شود؛ چالش قرعه کشی. یعنی اعضا به برگزاری قرعه کشی و نام برنده شک می‌کنند. البته معمولاً این مسئله یک سوءتفاهم است اما صندوق برای به دنبال روشی مطمئن برای انجام قرعه کشی هستند. اپلیکیشن های مدیریت صندوق های خانوادگی این امکان را ایجاد می‌کنند که قرعه کشی به صورت کاملاً تصادفی و کامپیوتری انجام دهند. نتیجه این قرعه کشی در همان لحظه مشخص و به اعضا اطلاع رسانی می‌شود. اینگونه چالش قرعه کشی هم در این نوع صندوق ها حل می‌شود.

معرفی اپلیکیشن های صندوق خانوادگی

صندوق های خانوادگی راهکار بسیار خوبی برای گذر از مشکلات مالی هستند. در حقیقت یک بانک گروهی برای رفع مشکلات جمعی از دوستان یا خانواده است. اگر به خاطر مشکلاتی که در بالا گفتیم از ساخت صندوق دست نگه داشته اید می‌توانیم به شما اطمینان بدهیم با استفاده از اپلیکیشن های مدیریت صندوق خانوادگی این چالش ها به طور کلی رفع می‌شوند. اگر هم مدیر صندوق هستید یا مدیر صندوقی را در دوستان و آشنایانتان می‌شناسید می‌توانید با این اپلیکیشن ها مدیریت صندوق را به کاری آسان تبدیل کنید. خدمات این اپلیکیشن‌ها در موارد کلی شبیه به هم هستند و چالش های اصلی را برطرف می‌کنند. در عین حال تفاوت اصلی آن‌ها روش اتصال به برنامه است. برخی از این نرم افزارها تحت ویندوز هستند یعنی حتما باید با کامپیوتر یا لپ تاپ به نرم افزار وصل شوید. برخی دیگر نیز قابلیت استفاده تحت گوشی های اندورید و آی او اس (آیفون) را دارند. تفاوت دیگر این نرم افزارها آنلاین و آفلاین بودن آن‌ها است. در اپلیکیشن های آنلاین اطلاعات صندوق شما در سرورهای اپلیکیشن ذخیره می‌شوند و هر زمان و از هر مکان حتی اگر مشکلی برای دستگاه شما پیش بیاید قابلیت بازیابی اطلاعات را خواهید داشت. در نرم افزارهای آفلاین اطلاعات صندوق روی سیستم شما ذخیره می‌شود و اگر مشکلی برای دستگاه شما پیش بیاید تمام اطلاعات صندوق پاک می‌شود.

در ادامه می‌خواهیم چند مورد از این اپلیکیشن ها را با هم بررسی کنیم:

  • اپلیکیشن همیان :

همیان اپلیکیشن آنلاین صندوق های خانوادگی است. یعنی اطلاعت شما روی سرورهای همیان ذخیره می‌شود. بدین ترتیب نیاز نیست نگران اطلاعات صندوق خود باشید. برای استفاده از همیان هم می‌توانید از طریق وب سایت همیان اقدام کنید هم با نصب اپلیکیشن. این اپلیکیشن هر دو نوع صندوق خانوادگی (پس انداز و قرعه کشی) را پشتیبانی می‌کند.

  • نرم افزار وامیلون:

وامیلون یک برنامه تحت وب است. یعنی از روی موبایل و سیستم کامپیوتر خود می‌توانیم به سایتش وارد شویم و از امکاناتش بهره ببریم. این نرم افزار تنها از صندوق های قرعه کشی پشتیبانی می‌کند. برای استفاده از نسخه کامل این نرم افزار باید هزینه اشتراک بپردازیم.

  • نرم افزار بایوتک:

بایوتک یه نرم افزار تحت ویندوز است. یعنی باید آن را از سایت برنامه دانلود و روی سیستم خود نصب کنیم. این نرم افزار ظاهری شبیه نرم افزارهای حسابداری دارد و فقط حسابداری صندوق های قرض الحسنه (پس انداز) را پشتیبانی می‌کند. در ضمن در این حالت اطلاعات صندوق روی هارد کامپیوتر شما ذخیره می‌شود.

  • اپلیکیشن صندوق یار:

صندوق یار یک برنامه اندرویدی است. یعنی با نصب برنامه روی گوشی اندوریدمان می‌توانیم عملیات مدیریت صندوق را انجام دهیم. صندوق یار اطلاعات صندوق را به صورت آنلاین ذخیره می‌کند.

  • اپلیکیشن صندوق قرض الحسنه:

این اپلیکیشن هم بسیار شبیه صندوق یار است. یعنی می‌توانیم با گوشی های اندروید از آن استفاده کنیم و اطلاعات هم به صورت آنلاین خیره می‌شود. این صندوق هم همانطور که از نامش پیداست برای حسابداری صندوق های قرض الحسنه است.

  • نرم افزار گندم :

نرم افزار گندم برنامه مدیریت صندوق های قرض الحسنه است و صندوق های قرعه کشی را پشتیبانی نمی‌کند. برای استفاده از گندم نیاز است آن را روی کامپیوتر خود نصب کنیم و تمام اطلاعات درون کامپیوتر ما ذخیره می‌شود. البته قابلیت امکان گرفتن پشتیبانی از اطلاعات هم در انرم افزار صندوق قرض الحسنه گندم دیده شده است.

کلام آخر

مشغله های زیاد دنیای امروز ما باعث شده صندوق های خانوداگی به فراموشی سپرده بشوند. بدین ترتیب ما هم بدهکار بانک ها شویم. اپلیکیشن های صندوق های خانوداگی به ما این امکان را می‌دهند که به سادگی صندوق بسازیم و آن را مدیریت کنیم. به تکنولوژی اعتماد کنیم.

اگرصحبتی دارید، میشنویم