اهمیت اعتماد در بانکداری و تکنولوژی‌های مالی

0

در عصر دیجیتال، پول هر روز نقش فیزیکی خود را بیشتر از دست می‌دهد.

این موضوع هم نه تنها با کاهش حمل پول و استفاده از کارت‌های بانکی رخ داده، بلکه بسیاری از خریدهای ما به طور اینترنتی صورت می‌گیرد. در این حالت حتی فروشنده را هم نمی‌بینیم.

در عین حال هوش مصنوعی، پرداخت‌ها و خریدهای ما را تحلیل و بهینه‌سازی می‌کند. ضمناً سرمایه گذاری و پرداخت قبض ها به صورت آنلاین صورت می‌گیرد و به راحتی می‌توانیم چک هایمان را به صورت اینترنتی نقد کنیم. با این شرایط دیگر چه کسی حتی دوست دارد به بانک برود؟

در شرایط گذشته به دلیل ارتباط رو در رو امکان جلب نظر و اعتماد مشتریان کاری ساده‌تر بود. همینطور ما وقتی چیزی را به طور ملموس ببینیم راحت‌تر به آن اعتماد می‌کنیم. چه راهکاری برای اعتماد در عصر دیجیتال وجود دارد؟

اعتماد در عصر دیجیتال

مهاجرت خدمات مالی به سرورهای ابری این اجازه را به بانک‌ها می‌دهد که محصولات خود را راحت‌تر در اختیار مشتریان قرار دهند. این مسئله ورودی به صنعت مالی را برای تازه واردان ساده کرده است. شرکت های نوپای مالی این فرصت را دارند خدمات جدیدی را برپایه داده ها و فناوری های تازه به مشتریان ارائه دهند.

هرچند همانطور که در اینفوگرافیک زیر خواهیم دید، این مهاجرت به دنیای دیجیتال عوارض جانبی را نیز به همراه دارد. مهم‌ترین این عوارض، اعتماد است. اعتماد به بانک‌ها و مؤسسات مالی در بستر دیجیتال عاملی بسیار مؤثر بر استفاده مشتریان از این خدمات است.

این چالش باعث دیده شدن دو فاکتور مهم دیگر در صنعت بانکداری الکترونیک شده است:

  • کاهش حضور فیزیکی

خدمات مالی در دنیای فیزیکی هر روز کمرنگ‌تر می‌شوند.

  • اطلاعات شخصی

مشتریان به حق نگران اطلاعات شخصی و حفاظت از آن‌ها در عصر دیجیتال هستند.

البته اطلاعاتی که در اینفوگرافیک زیر آمده در بخش‌هایی مربوط به آمریکا و کشورهای اروپایی است. بنابراین افزایش اثر اعتماد را می‌توان تحت تأثیر بحران مالی سال ۲۰۰۷ نیز دانست. بحران مالی ۲۰۰۷ که باعث ورشکستگی چندین بانک بزرگ آمریکایی و اروپایی شد و به طور کلی اعتماد مردم را به نهادهای مالی کاهش داد. این اثر را می‌توان شبیه اثر اختلاس‌هایی دانست که در سال‌های اخیر در کشور توسط مؤسسات مالی جعلی یا فساد اداری صورت گرفته است.

۵ عامل مؤثر بر انتخاب یک بانک

  • دسترسی و راحتی استفاده از خدمات (۴۷٪)
  • اعتماد به برند (۴۵٪)
  • هزینه خدمات و نرخ بهره (۴۳٪)
  • آینده خدمات و افق زمانی (۴۳٪)
  • گستردگی شبکه خودپرداز(۴۰٪)

درصدهای بالا بسیار به هم نزدیک هستند. اگر کمی به عوامل دقت کنیم متوجه می‌شویم که از این ۵ عامل، مورد اعتماد بیش از همه چالش برانگیز و در کنترل مؤسسات مالی است.

عواملی که تکنولوژی می‌تواند بر افزایش اعتماد مؤثر باشد

  • حفاظت مطمئن دربرابر کلاهبرداری (۳۶٪)
  • تکنولوژی مشکلاتم را حل می‌کند (۱۳٪)
  • اپلیکیشن مویابل کاربردی (۹٪)

همانطور که ملاحظه می‌کنید حفاظت در برابر کلاهبرادری مهم‌ترین کمکی است که تکنولوژی می‌تواند برای افزایش اعتماد مشتریان صورت دهد. اطالاعات بیشتر را در اینفوگرافیک مشاهده کنید:

اینفوگرافیک اعتماد به بانکداری و موسسات مالی

لینک دانلود اینفوگرافیک با کیفیت بالا

این اینفوگرافیک با کمک از اینفوگرافیکی با عنوان «Visualizing the Importance of Trust to the Banking Industry» از سایت visualcapitalist.com تهیه شده است.

اگرصحبتی دارید، میشنویم